NUOVO CAFFE s.r.o.
V Újezdech 2, 621 00 Brno

Provozní doba: 7:30 - 16:00 hod

tel: +420 549 273 192
Zelená linka: 800 269 259

Pitný režim a zdravá výživa aneb co je dobré

Jak pít?

Vypadá to jako velice hloupá otázka, že? Přece každý člověk ví, že pít se musí a čím víc, tím líp. Ale je tomu skutečně tak?

Zdravý člověk při běžném denním režimu a teplotách okolo 20°C by měl denně vypít 25 ml tekutin na 1kg váhy. (80 kg člověk by tedy měl vypít asi 2 l). Při vyšších teplotách nebo při zátěži musíme tekutiny přidat. Pokud sportujeme, nebo fyzicky pracujeme, měli bychom vypít dalších 100 ml za každých 10 minut zátěže (0,6 l za hodinu).

Stejně tak je třeba více pít, pokud jsme nemocní. Zejména při horečkách, kdy se potíme, nebo při průjmových onemocněních, kdy se z těla vylučuje více vody, než obvykle.

Větší než doporučený příjem tekutin ale také není příliš zdravý. Dochází tak k přetěžování ledvin, nadměrnému pocení a problémům s krevním tlakem a zásobováním organismu minerálními látkami.

Tekutiny bychom měli přijímat rovnoměrně v průběhu celého dne. Ráno bychom měli vypít alespoň 0,5 l, abychom doplnili tekutiny po několikahodinovém spánku. Naopak před spaním už není vhodné pít větší množství. Zatěžovali bychom ledviny, které si také potřebují odpočinout, a navíc bychom se budili s potřebou chodit na WC.

Pivo jako lék

Pivo pijeme především proto, že nám chutná. Nebo na žízeň. Ale věděli jste, že jeho konzumace nás může zbavit i různých zdravotních potíží?

Pivo obsahuje velké množství rozpuštěných minerálů a dokáže tak pokrýt jejich zvýšenou spotřebu při sportu nebo v nemoci (prostě tehdy, když se více potíme). 

Pivní kvasnice jsou bohatým zdrojem vitamínů skupiny B a tyto vitamíny nám pomohou vyléčit například opary a koutky. V létě nás navíc chrání před dotěrnými komáry.

Humulon, látka obsažená v chmelu zbůsobující jeho nahořklou chuť, má silné antvirotické účinky. Pomáhá při léčbě chřipky, zápalu plic a dalčích respiračních onemocněních. Současně zklidňuje podrážděné zažívání.

Další složka chmele, lupulon, má antibiotické účinky - pomáhá například proti angíně. Ale pozor, současně způsobuje ospalost a malátnost.

Proti nachlazení zabírá nejlépe ohřáté pivo - chuť sice není nic moc, ale lepší než hořké kapky, ne?

Stejně léčivé účinky jako klasické pivo má i to nealkoholické, není tedy potřeba léčit současně s chřipkou i kocovinu :-)

Zdraví ukryté v ovocných šťávách

Každý člověk by měl denně sníst 5 porcí čerstvého ovoce a zeleniny. Dodržet toto pravidlo se nám ale často nedaří, a zejména děti, pro které to platí dvojnásob, s ním mívají velký problém. Řešením mohou být ovocné šťávy. Každá sklenice 100% ovocné šťávy obsahuje stejné množství vitamínů jako jedna porce ovoce.

Nejvhodnější jsou samozřejmě čerstvě lisované džusy a mošty. Vhodnou a mnohem praktičtější alternativou mohou být 100% ovocné šťávy bez přidaného cukru připravené pouze lisováním a konzervované jen krátkým zahřátím, které jsou poté zabaleny do vhodných obalů, které zajišťují snadnou manipulaci při přepravě i pití a dlouhou trvanlivost.

V našich automatech si můžete vybrat z několika příchutí nápoje Ovocňák, který je směsí 100% šťáv vyrobených z českého a slovenského ovoce. Ovocňák je na rozdíl od ostatních džusů vyráběn pouze lisováním za studena a ne ředěním ovocného koncentrátu. Zachovává si tak mnohem lepší chuť i vyšší obsah vitamínů a vlákniny. 200 ml sáček s brčkem uvnitř z něj dělá praktickou a atraktivní svačinku pro každého školáka.

Která zelenina je nejzdravější?

"

Všichni dobře víme, že zelenina v našem jídelníčku nás zásobuje vitamíny, vlákninou a dalšími prospěšnými látkami. Je nezbytná pro správné zažívání a několik porcí čerstvé zeleniny denně nám pomůže zbavit se nadbytečných kil. Ale víte, která zelenina je nejzdravější? Vědci nedávno zjistili, že zelenina obsahující větší množství karotenů a dalších barviv (například paprika, řepa, mrkev) významněji působí na udržování správné hladiny inzilunu a odbourávání tělesného tuku než ostatní druhy.

Nebojte se automatů

"

Pokud si koupíte svačinu v automatu, nemusí to nutně znamenat, že budete jíst něco nezdravého. Stačí si jen správně vybrat. Anebo nakupovat v některém z našich automatů, které jsou zásobovány výhradně zdravou výživou.